zapalenie ścięgna achillesa
Zdrowie

Jak dbać o nogi?

Nagłe urazy mechaniczne, kontuzje, ale też stany zwyrodnieniowe, osłabienia, zapalenia i uszkodzenia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Tak jest w przypadku kończyn dolnych, które odpowiadają przecież za sprawne poruszanie się i przemieszczanie. Określone dysfunkcje bardzo szybko mogą doprowadzić do unieruchomienia, niepełnosprawności ruchowej czy wręcz paraliżu. Pamiętajmy, że to właśnie nasze nogi utrzymują ciężar całego ciała, dlatego też konieczna jest należyta dbałość o te części ciała.

Przede wszystkim nie możemy bagatelizować już pierwszych symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. W przypadku stawów, kości czy ścięgien te najczęściej powodują silny ból, więc nie da się ich nie rozpoznać, dzięki czemu nie mają szansy na rozwój. Świetnym przykładem jest uszkodzenie łąkotki, które natychmiast prowadzi do unieruchomienia, a pacjent odczuwa ogromny ból. Tak samo jest w przypadku, w którym rozpoznane zostaje zapalenie ścięgna achillesa – tutaj również nie można mówić o niezauważeniu dysfunkcji.

Wszelkie uszkodzenia kończyn muszą podlegać kontroli, diagnostyce, leczeniu i profilaktyce ortopedycznej. Oczywiście, wiele zależy od występującego problemu, ponieważ w przypadku nóg śmiało można mówić także o postępujących chorobach miażdżycowych oraz żylakach.

Jak dbać na co dzień o nogi? Stosujmy odpowiednią dietę, nie dopuszczajmy do nadwagi ani otyłości, prowadźmy aktywność fizyczną. Dzięki temu zachowamy zdrowie na dłużej bez konieczności leczenia rozmaitych przypadłości, które mogą mieć wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *