badania laboratoryjne poznań
Zdrowie

Badanie kalprotektyny- podstawowa diagnostyka stanu jelit

Masz problemy z uciążliwymi dolegliwościami jelitowymi, takimi jak: bóle brzucha, biegunki, przelewanie czy wzdęcia? W tym przypadku warto sprawdzić stan jelit, który pozwoli na ocenę czy problemy te związane są z istniejącym stanem zapalnym. Najczęściej wykonywanym badaniem stanu zapalnego jelit jest kalprotektyna.

Kalprotektyna

Kalprotektyna jest to białko produkowane podczas procesów zapalnych głównie przez niektóre komórki układu odpornościowego, dlatego też u osób zdrowych stężenie kalprotektyny jest niewielkie. Stanowi dobry marker stanu zapalnego, ze względu na to, że ilość produkowanej kalprotektyny wzrasta wraz z toczącym się stanem zapalny. Występuje m.in. w ślinie, krwi, moczu, a także w kale. Kalprotektyna wiąże jony wapnia i cynku w komórkach bakteryjnych, tym samym hamując ich proces namnażania. W związku z tym stężenie kalprotektyny wzrasta w przypadku zakażenia E.coli, S.aureus czy S. epidermalis.

Kalprotektyna jest obecna w kale po przez przenikanie przez rozszczelnioną ścianę jelita. W przypadku występowania chorób jelit na skutek rozszczelnienie bariery jelitowej i przechodzących do światła jelita komórek zapalnych, stężenie kalprotektyny w kale wzrasta. Badania wykazują, że stężenie kalprotektyny w kale silnie koreluje ze wskaźnikami aktywności choroby na podstawie endoskopii w chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. W związku z czym badanie kalprotektyny wykorzystywane jest jako czuły i swoisty marker toczącego się procesu zapalnego. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://instytut-mikroekologii.pl/. Dzięki niemu oprócz wykrycia stanu zapalnego można również sprawdzić skuteczność stosowanego leczenia. Jeśli u osoby chorej stężenie kalprotektyny maleje i zbliża się do granicy normy, oznacza to, że leczenie przynosi zamierzone skutki i następuje proces gojenia się śluzówki.

Jak wykonać badanie kalprotektyny?

Badanie kalprotektyny stanowi nieinwazyjną diagnostykę stanu zapalnego jelit, ponieważ wykonuje się je z kału. Kał należy pobrać z jednego wypróżnienia w ilości ok. 10g, czyli o wielkości mniej więcej dwóch orzechów włoskich. Pobranie kału nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne, aby kał był odpowiednio pobrany. Nie powinien być zanieczyszczony innymi wydzielinami i wydalinami, a także nie powinien mieć kontaktu z toaletą. Pobrany materiał musi być dostarczony do analizy laboratoryjnej w ciągu 48h od momentu pobrania. Czas oczekiwania na wynik to ok. 2 dni, chyba że badanie musi być wykonane na cito, wtedy wynik można otrzymać nawet w ciągu kilku godzin.

Badanie kalprotektyny wykonywane jest w większości placówek medycznych, które mają w ofercie badanie kału.  Takie badanie laboratoryjne można wykonać między innymi w  Poznaniu w Instytucie Mikroekologii (Poznań ul. Sielska 6).

Badanie kalprotektyny wystarczy?

W przypadku dolegliwości z układu pokarmowego warto równolegle do badania kalprotektyny wykonać podstawowe badania krwi. Poznań ul. Sielska 6- Instytut Mikroekologii oferuje możliwość wykonanie zarówno badania kalprotektyny jak również innych podstawowych badań laboratoryjnych w tym krwi i moczu.  Należy pamiętać, że dopiero dokładny proces diagnostyki umożliwia znalezienie przyczyn niepokojących objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *