przygotowanie do ciąży
Zdrowie

Problemy z zajściem w ciążę – najczęstsze przyczyny

Starania o dziecko mają coraz częściej wynik negatywny. Czy zdajesz sobie sprawę, że problem z zajściem w ciążę ma obecnie nawet co czwarta para? Niestety, każdego roku statystyki te stają się coraz bardziej niepokojące. Nie można mówić o pogłębiającej się bezpłodności, która całkowicie wyklucza szansę na dziecko, ale o niepłodności, czyli problemach z poczęciem, które udaje się niwelować. Dlaczego pary nie mogą przywitać na świecie nowego członka rodziny? Poznaj najczęściej rozpoznawane przyczyny.

 

Nieodpowiedni tryb życia

Życie w ciągłym pośpiechu, nagminny stres, brak wolnego czasu, presja otoczenia, zły styl życia i niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, życie w nieodpowiednich warunkach środowiskowych – wszystko to ma kolosalne znaczenie dla prokreacji.

Konieczne staje się profesjonalne przygotowanie do ciąży, nierzadko pod kontrolą lekarską oraz położnych. Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki, które mogą przeszkadzać w zajściu w ciążę. Uwagę trzeba zwrócić na warunki pracy oraz własne otoczenie. Czy wiesz, że większe problemy z zajściem w ciążę mają mieszkańcy wielkich miast? To dlatego, że żyją w niekorzystnych warunkach, wśród smogu i toksyn, a w ich życiu obecny jest tzw. wyścig szczurów. Niestety, coraz częściej to kariera zawodowa i dążenie do coraz lepszej stabilizacji finansowej przeszkadza w zajściu w ciążę.

 

Zdrowie kobiety

Każdego roku odnotowuje się coraz więcej chorób tarczycowych u Polek, a te mają kolosalny wpływ na nieudane próby zajścia w ciążę. Z drugiej jednak strony coraz więcej kobiet świadomie planuje swoją ciążę, ma wiedzę w zakresie optymalnego przygotowania się to tego nowego etapu w swoim życiu.

Konieczne jest wykonanie wszelkich, rutynowych badań. To zarówno badania hormonalne, ogólne krwi oraz moczu, jak i ginekologiczne, w tym usg czy wymaz z pochwy. Poznań dysponuje licznymi klinikami, w których takowe udaje się wykonać „od ręki”.

Lekarze potwierdzają, że problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać z braku suplementacji kwasu foliowego albo przyjmowania niektórych rodzajów lekarstw. To dlatego priorytetem staje się zwalczenie chorób towarzyszących, by kobieta nie tylko mogła zajść w ciążę, ale i po to, by ta przebiegała prawidłowo.

 

Problemy z zajściem w ciążę – kobieta czy mężczyzna

Nadal najczęściej wina obarcza się kobietę, chociaż okazuje się, że za brak ciąży odpowiedzialny może być mężczyzna. Ten powinien brać czynny udział w przygotowaniach do ciąży, przede wszystkim także wykonać stosowne badania. Podczas gdy skupia się uwagę na kobietach, to panowie bagatelizują ewentualne problemy z zapłodnieniem, które mogą stać po ich stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *