orbitopatia
Zdrowie

Orbitopatia i objaw Kochera

Objaw Kochera, inaczej zwany jest objawem Ramsaya. To dysfunkcja, która pojawia się w wyniku nadczynności tarczycy i wywołanej nią choroby Gravesa Basedowa. Endokrynolog (możliwie we współpracy z okulistą) diagnozuje tenże objaw na podstawie zmian w funkcjonowaniu gałek ocznych, dochodzi bowiem do zaburzonej koordynacji ruchu gałek ocznych i powiek górnych.

Objaw Kochera wiąże się z innym objawem zaburzeń tarczycowych a mianowicie objawem Graefego. Rozpoznać je można poprzez proste, nieinwazyjne badanie. Lekarz umieszcza swój palec nie dalej niż 30 centymetrów od oczu pacjenta a następnie przesuwa go ku górze. Objaw Kochera zauważyć można, kiedy powieka unosi się szybciej niż gałka oczna – to wtedy widoczny staje się biały rąbek twardówki, umiejscowiony pomiędzy tęczówką a górną powieką. Podobne zjawisko zauważyć można biorąc pod uwagę wspomniany objaw Graefego jednak z tą różnicą, że podczas badania biały rąbek twardówki pojawia się przy ruchach gałek ocznych pacjenta w dół.

Oba objawy można niwelować a w celu leczenia stosuje się terapię przeciwtarczycową, która polega na wyrównaniu poziomu hormonów. Pamiętajmy, że nadczynność tarczycy powoduje liczne, sprawiające duży dyskomfort choremu objawy. To nie tylko te w obrębie narządu wzroku, ale również takie, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Można w tym przypadku mówić o spadku masy ciała, uczuciu nadpobudliwości, nadpotliwości, drżeniu rąk, uczuciu kołatania serca czy wewnętrznego niepokoju. Aby zniwelować tego rodzaju objawy, pacjent musi pozostawać pod stała kontrolą endokrynologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *