usg piersi warszawa
Zdrowie

USG piersi czy mammografia?

Zarówno USG piersi, jak i mammografia jest podstawowym badaniem, dzięki któremu udaje się wykryć nowotwór już we wczesnej fazie jego rozwoju. Dowiedzcie się, które z nich zalecane jest poszczególnym grupom pacjentów. Przedstawiamy dokładny opis obu badań profilaktycznych.

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi jest podstawą w profilaktyce antynowotworowej. W ramach jego realizacji wykorzystuje się urządzenie, które generuje fale ultradźwiękowe. To one przenikają przez tkankę i pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany w strukturach piersi.

Co ważne, badanie USG piersi zaleca się wykonywać profilaktycznie raz w roku. Po raz pierwszy powinny go wykonać kobiety już po 20 roku życia. Badanie to jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Można je wykonywać wielokrotnie. Każde trwa od kilku do kilkunastu minut.

Samo badanie polega na posmarowaniu piersi specjalnym żelem, który pomaga przewodzić fale ultradźwiękowe. Do piersi przykładana jest zaś głowica urządzenia USG. Lekarz przesuwa ją po skórze, docierając do poszczególnych miejsc. Całościowy obraz wyświetlany jest na ekranie monitora, dzięki czemu diagnoza może być wystawiona natychmiast.

USG piersi pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany. Do takich zaliczają się nie tylko guzy nowotworowe, ale również torbiele, cysty, zgrubienia czy zmiany hormonalne.

W ramach profilaktyki przeciwrakowej usg piersi zaleca się wykonywać kobietom młodszym, które mają w piersiach więcej tkanki gruczołowej, a nie tłuszczowej.

Mammografia

Mammografia wykonywana jest w tym samym celu, co badanie ultrasonograficzne. Zaleca się jednak, by z tego rodzaju badań korzystały raczej kobiety starsze, już po 45 roku życia. Wszystko dlatego, że w ich piersiach jest więcej tkanki tłuszczowej i badanie usg mogłoby nie wykazać najlepszej skuteczności. W ich przypadku o wiele lepiej sprawdza się mammografia, czyli badanie rentgenowskie.

Mammografia pozwala wykryć dokładnie takie zmiany, co usg. Rozpoznaje już kilkumilimetrowe guzki i zwapnienia, które niekoniecznie muszą mieć złośliwy charakter.

Samo badanie jest w pełni bezpieczne. Polega na położeniu piersi na specjalnej półce, która prześwietla gruczoł. Chociaż mammografia wymaga dosyć mocnego przyciśnięcia piersi, to nigdy nie jest to działanie inwazyjne, mogące wywołać jakieś powikłania. Takie prześwietlenie piersi trwa maksymalnie minutę.

Kwalifikacja do badania

Przed zapisaniem się na badanie profilaktyczne piersi, dokładnie sprawdź rekomendacje kliniki. Pamiętaj, że zarówno usg, jak i mammografię może wykonywać tylko medyk ze specjalistycznymi uprawieniami.

Przed przystąpieniem do badania lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentką. Ważne są informacje na temat przebytych już chorób, stosowanych leków i terapii hormonalnych, ciąży, liczby porodów. Istotne będzie, czy kobieta karmi piersią bądź karmiła w przeszłości. Należy również poinformować o dolegliwościach w obrębie piersi, jeśli takowe występują. Istotną informacją będzie też to, czy w rodzinie pacjentki zdarzyły się przypadki zachorowania na nowotwór piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *