orbitopatia
Zdrowie

Orbitopatia i objaw Kochera

Objaw Kochera, inaczej zwany jest objawem Ramsaya. To dysfunkcja, która pojawia się w wyniku nadczynności tarczycy i wywołanej nią choroby Gravesa Basedowa. Endokrynolog (możliwie we współpracy z okulistą) diagnozuje tenże objaw na podstawie zmian w funkcjonowaniu gałek ocznych, dochodzi bowiem do zaburzonej koordynacji ruchu gałek ocznych i powiek górnych.

Objaw Kochera wiąże się z innym objawem zaburzeń tarczycowych a mianowicie objawem Graefego. Rozpoznać je można poprzez proste, nieinwazyjne badanie. Lekarz umieszcza swój palec nie dalej niż 30 centymetrów od oczu pacjenta a następnie przesuwa go ku górze. Objaw Kochera zauważyć można, kiedy powieka unosi się szybciej niż gałka oczna – to wtedy widoczny staje się biały rąbek twardówki, umiejscowiony pomiędzy tęczówką a górną powieką. Podobne zjawisko zauważyć można biorąc pod uwagę wspomniany objaw Graefego jednak z tą różnicą, że podczas badania biały rąbek twardówki pojawia się przy ruchach gałek ocznych pacjenta w dół.

Oba objawy można niwelować a w celu leczenia stosuje się terapię przeciwtarczycową, która polega na wyrównaniu poziomu hormonów. Pamiętajmy, że nadczynność tarczycy powoduje liczne, sprawiające duży dyskomfort choremu objawy. To nie tylko te w obrębie narządu wzroku, ale również takie, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Można w tym przypadku mówić o spadku masy ciała, uczuciu nadpobudliwości, nadpotliwości, drżeniu rąk, uczuciu kołatania serca czy wewnętrznego niepokoju. Aby zniwelować tego rodzaju objawy, pacjent musi pozostawać pod stała kontrolą endokrynologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *