olejki eteryczne
Zdrowie

Olejki eteryczne – co musisz o nich wiedzieć – recenzja!

Olejki eteryczne są znane ludzkości od tysięcy lat. Najczęściej wykorzystuje się je, żeby poprawić stan naszego zdrowia. Dzięki właściwościom bakteriobójczym i antyseptycznym olejków eterycznych, aromaterapia stała się bardzo popularnym sposobem na rozwiązanie wiele problemów zdrowotnych i dolegliwości związanych ze stresem. Właściwie dobrane olejki eteryczne potrafią przynieść ulgę przy wielu zaburzeniach i zdrowotnych dolegliwościach.

Jak pozyskuje się olejki eteryczne?

Przy procesie pozyskiwania olejków eterycznych wykorzystuje się drzewa, krzewy i kwiaty, które rosną w różnych zakątkach naszego globu. Olejek eteryczny powstaje za pomocą destylacji parowej, wyciskania bądź ekstrakcji za pomocą rozpuszczalników. Olejki między sobą różnią się nie tylko właściwościami, ale też składem chemicznym. W pełni naturalne produkty zawierają alkohole, terpeny, ketony, laktony, aldehydy, estry, czy kwasy.

Olejki eteryczne – działanie

Wnikanie do ludzkiego organizmu olejków eterycznych odbywa się na kilka sposobów. Mogą one dostawać się do krwiobiegu za pomocą skóry lub poprzez płuca w procesie oddychania. To chemoreceptory znajdujące się w śluzówce nosa, przekazują informacje do układu limbicznego o fakcie, że cząsteczki zapachowe znajdują się w organizmie. Opisywana część mózgu odpowiada za podstawowe funkcje życiowe i kontrolę emocji. Jedną z głównych zalet olejków eterycznych jest fakt, że w przeciwieństwie do leków syntetycznych zostają wydalone z organizmu, a nie odkładają się w nim.

Jakie ma właściwości olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się z drzewa rosnącego w Nowej Zelandii i Australii.  Dzięki jego specjalnym właściwością ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Olejek o intensywnym i bardzo charakterystycznym zapachu. Można go stosować w przypadku:

  • grzybicy,
  • infekcji i chorób związanych z górnymi drogami oddechowymi,
  • problemów ze skórą,
  • jako półprodukt do prania, sprzątania, czy pomoc przy usuwaniu pleśni w domu.

Olejek tymiankowy – zastosowanie

Olejek tymiankowy jest doskonałym lekarstwem przy zwalczaniu wielu chorób i w szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej. Ma właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe, napotne, przeciwgrzybiczne, wykrztuśne, rozkurczowe, a także działa kojąco. W okresie dużej częstotliwości zachorowań na przeziębienie i grypę, olejek tymiankowy pomaga przy wszelkich infekcjach gardła oraz jamy ustnej. Dodatkowo świetnie się sprawdza przy problemach żołądkowych i łagodzi podrażnienie jelit.

Na co pomaga olejek grejpfrutowy?

Olejek grejpfrutowy wytwarzany jest ze skórki grejpfruta, a więc sam produkt jest bardzo bogaty w witaminę C, witaminy z grupy B i karoten, które działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie. Dodatkowo używanie olejka grejpfrutowego łagodzi stany zapalne, normalizuje wydzielanie się sebum oraz skutecznie oczyszcza skórę, dlatego często jest używany w walce z trądzikiem. Działa antydepresyjne i wspiera pielęgnację cery trądzikowej.

Właściwości olejku cynamonowego

Regularne stosowanie olejku cynamonowego działa antyseptycznie, w tym przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie. Dodatkowo olejek wykazuje właściwości stymulujące, czyli pobudza układ krążenia i działa uspokajająco, kojąc nasze nerwy. W zależności od sposobu używania olejku, produkt może leczyć infekcje skórne, czy choroby górnych dróg oddechowych. Często jest wykorzystywany jako składnik produktów wykorzystywanych do pielęgnacji jamy ustnej.

Olejek cynamonowy w zależności od aplikacji działa:

  • rozgrzewająco, poszerzając naczynia krwionośne, co przekłada się na przyspieszone krążenie krwi, tym samym oczyszczając je i ułatwia wymianę gazów w płucach,
  • przeciwzapalnie, przyspieszając wytwarzanie przeciwciał, co z kolei usprawnia pracę układu immunologicznego,
  • przeciwbólowo, oddziałuje rozkurczowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco, co wpływa na złagodzenie bólów reumatycznych i migrenowych,
  • rozkurczowo, dzięki czemu zmniejsza się napięcie mięśni, doskonale się spisuje przy bólach menstruacyjnych.

Lecznicze właściwości olejka z drzewa różanego

Stosowanie lejka z drzewa różanego wpływa odżywczo, relaksująco i rewitalizująco na nasz organizm, dlatego produkt jest często dodawany jako składnik balsamów oraz kremów. Dodatkowo ma właściwości wygładzające, przeciwzmarszczkowe, uelastycznia i regeneruje skórę. Olejek szeroko stosowany jest w branży kosmetycznej. Olejek z drzewa różanego łagodzi bóle mięśni i bóle głowy. Dzięki jego regularnemu stosowaniu przywracamy równowagę i spokój umysłu, dzięki pełnej stabilizacji centralnego układu nerwowego.

Kiedy wykorzystywać olejek miętowy?

Przede wszystkim olejek miętowy polecany jest przy problemach żołądkowych, jeśli cierpimy na zespół jelita drażliwego, to warto wspomóc się jego naturalnymi właściwościami. Mięta działa kojąco na problemy z migrenowymi bólami głowy, przy chorobach serca, rwie kulszowej, grypie, chorobach wątroby, zapaleniu oskrzeli i problemach związanych z alergią. Olejek miętowy doskonale sprawdza się przy problemach skórnych z trądzikiem, gdyż działa kojąco i przeciwświądowo, tym samym wspomagając regenerację skóry.

Wykorzystywanie naturalnych olejków eterycznych w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych i działaniach profilaktycznych wspomaga nasze zdrowie i wzmacnia odporność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *